
Danske TDC Group har kjøpt rettighetene til Blockbuster-navnet og logoen i Danmark.
TCD AS ble startet allerede i 1879 og er Danmarks største teleselskap.
De gjenværende Blockbusterbutikkene avvikles og blir omgjort til RecycleIT-butikker, som er en markedsplass for brukt forbrukerelektronikk og underholdning. I denne kjeden vil det fortsatt kunne kjøpes filmer og leie fysiske filmer, samt spill. Den første RecycleIT.dk åpnet i København i oktober 2013.
TDC Group har fra før av et onlinetilbud av film og musikk. Men de vil nå utnytte kjennskapen til Blockbuster-varemerket for å få sine VOD-tjenester mer kjent.
– Det handler om å sette ekstra i gang veksten i et marked hvor utleien av nye filmer dobler seg hvert år de siste fem årene. Fra de nye filmene vises på kinoene, til de ender opp i de ulike abonnementstjenestene, kan det gå et par år, og det er mange som ikke vil vente så lenge. De vil se filmene, mens de er nye og de vil gjerne betale det ekstra som det koster, sier konserndirektør Anders Jensen i TDC Group.
TDC vil innføre Blockbuster-navnet ila. første halvår 2014.
Jensen mener at Blockbuster er et supersterkt varemerke, som i mange år har levert det største utvalget av de beste og nyeste filmene til danskerne.
– Vi vil selvfølgelig fornye konseptet med alle de muligheter som ligger i den digitale verden, sier han videre.
RSS