• Nyheter
  • Anmeldelser
  • KOMMENTAR
  • Konkurranser
  • SPONSEDE FILMOMTALER
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: The Rookie: sesong 3 – episode 1-5 (2021)
    • Anmeldelse: Jurassic World: Camp Cretaceous: sesong 2 (Netflix)
    • Anmeldelse: Batman: Soul of the Dragon (VOD, Blockbuster)
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    • Anmeldelse: Julenissens datter (Blu-ray)
  • KOMMENTAR
    • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
    • Derfor er fysisk video best
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • SPONSEDE FILMOMTALER
    • Filmomtale: Black Butterfly
    • Filmomtale: Gjengangere
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

BUTIKKBESØK

Slik blir nye Platekompaniet

Rolf Kristian Presthus er daglig leder og eier av kjeden Platekompaniet. Her inne på kontoret i februar 2015. Foto: John Berge, VIDEOMAGASINET ©
Slik blir nye Platekompaniet
John Berge
John Berge
6. februar 2015

Et fysisk marked i endring gjør at Platekompaniet forandrer konseptet i 2015. De nye butikkene skal være større og mer preget av opplevelser som skal lokke forbrukerne inn, og ha et bredere produktspekter.

Rolf Kristian Presthus (48) har i 2015 drevet platebutikk siden 1992. Da var var han 25 år. Er gløden fortsatt like stor? Det svarer han et klart «ja» på.

– Det kommer stadig nye ting. Tidligere har det vært selge musikk, film, spill, downloads. Dette er fortsatt veldig morsomt. Det er mye utvikling og vi har de virkelig gøyale produktene. Alle bransjer sier jo det, men vi kan virkelig mene det, sier Presthus stillferdig.

Vi er invitert til kjedens hovedkontor i Oslo, og Presthus vil fortelle om hvor kjeden går videre.

Tross en stadig mer digital underholdningshverdag for forbrukerne, holder Platekompaniet, ved siden av Elkjøp, stand som det foretrukne valget for mange når det gjelder film.

Platekompaniet har som kjent også CD-er, og stadig flere kjøper det som platebegrepet startet med, nemlig vinyl.

I den senere tid har de også satset på bøker og snart kommer mye mer. Mer om dette lengre nede i artikkelen. Men først:

– Hvem vil kjøpe fysiske produkter om la oss si fem år?

– Det antar vi er mange. Noen bare liker fysiske produkter. Noen er samlere. Noen liker special editions. Det er et fragmentert kundebilde. Så er det barnemarkedet og gavemarkedet.

Presthus sier at kjeden vil jobbe tett med leverandørene for å forsterke disse markedsmulighetene.

ENDRINGENE

Platekompaniet-gründeren slår fast at det er en utvikling på produktområder. Tidligere har kjeden jobbet ett og ett år, f.eks. hvordan kan de maksimere CD-salg, filmsalg, selge mer barneprodukter, mer TV-serier, mer spill når det kommer nye konsoller.

– Høsten 2014 startet vi et større prosjekt som handler om hvor skal vi på lengre sikt. Utviklingen innen musikk og film er ikke spesielt positiv, mens spill, bok, vinyl og hodetelefoner har en god utvikling også hos oss. Dermed har vi lagt en ny strategi som går noen år frem i tid.

– I korte trekk skal vi nå oppgradere butikkene. Vi tenker at det å besøke oss skal være en opplevelse for kunden. Det skal skje mer i butikken og være mer spennende. La oss se for oss Star Wars-aktiviteter i en måned eller Frost-merchandise i samarbeid med Disney. En butikk skal være en god konkurrent til nettet, men samtidig skal vi bruke nettet mye mer i butikkene. Folk er vant til stort utvalg på nett, men butikkene kan bare ha maks 10.000 varer. Så vi skal bruke nettet i butikk, og gi et fullsortiment, ved at kundene også kan bestille der og da.

– Det er vanvittig mye morsomme produkter i underholdningssektoren. Her er vi ikke kommet så langt som i England, hvor f.eks HMV har mange produkter som står sammen med produktene.

– Er det HMV dere har sett mest på?

– Nei. Vi har sett på en blanding av mange bransjer. Det kan være butikktekniske ting fra en kjede og entertainmentdelen fra en annen.

Presthus antyder at fremtidens Platekompaniet-butikk kanskje har mer hardware, mer gadgets, leketøy og effekter som er sesongbetonte og rettet mot produkter innen film, musikk og spill.

BUTIKKENE

Mens det har vært 27 butikker skal kjeden innen våren ha 22 butikker. Arendal og Stortingsgaten i Oslo er nedlagte. Det samme skjer i Ålesund, Drammen og Haugesund.

– Vi har analysert hvor vi er i dag og hvordan vi skal komme dit vil vi. Da ser vi at noen butikker er veldig små. Å ha 100 m2 er ikke forenlig med disse planene om å skape utvalg og morsomme kundeopplevelser. Butikkene må være på 200 m2 og en viss størrelse for at den skal passe.

Presthus ser dermed også for seg å starte butikker på nytt enkelte steder, f.eks. i Oslo, på Gulskogen i Lier utenfor Drammen eller på Moa i Ålesund. Gitt at man finner de rette lokalitetene i kjøpesentrene eller i Oslos tilfelle, på Karl Johan.

– Noen butikker er for små, men har veldig god omsetning. De beholder vi. Da må vi se om manglende areal kan kompenseres med mer nettsalg der.

Presthus nevner Sandnes-butikken som et eksempel.

– Hvordan er responsen på planene?

– Nå er ikke alle leverandørene orientert, men vi har jobbet mot kjøpesentre og egne medarbeidere. Det hele er veldig godt mottatt. Nå vil vi jobbe tett med filmleverandørene og makse dette ut!

Relaterte saker
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
BUTIKKBESØK
6. februar 2015
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte saker

Siste saker fra BUTIKKBESØK

HMV berget, men flaggskipbutikken i London ryker

John Berge6. februar 2019
Les mer

På besøk hos Norges største butikk for fysiske underholdningsprodukter

John Berge12. juli 2018
Les mer

Skriver videobutikkenes historie

John Berge24. mars 2015
Les mer

Film er lønnsomt for Elkjøp

John Berge25. november 2013
Les mer

Scott Norge AS: Brødre med håp og tro

Per Mork10. mai 2013
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Jøran Mjelde.

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

VIDEOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2020 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013 og er en videreføring av RELEASE.no, som John Berge drev fra 26.10.2002 til 31.12.2012.

Siste nyheter

  • Bond-filmen skal nå kinolanseres den siste dagen i september 2021
    FILMLANSERING26. februar 2021
  • Trailer: Luca
    TRAILER26. februar 2021
  • Paramount+ vil koste 69 kroner
    VOD (KLIKKEFILM)25. februar 2021
  • Nå krymper også Paramount kinovinduet
    FILMLANSERING25. februar 2021

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD Anmeldelse Trailer Netflix fremhevet Film Disney Filmtips action 4K Marvel Musikk Serietips skrekk star wars strømming Serie dc superhelt eventyr thriller spenning

© 2013-2020 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over sju år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Det synger på siste verset for fysisk videosalg
    KOMMENTAR6. februar 2021
  • Anmeldelse: Jurassic World: Camp Cretaceous: sesong 2 (Netflix)
    ANMELDELSE4. februar 2021
  • Anmeldelse: The Rookie: sesong 3 – episode 1-5 (2021)
    ANMELDELSE17. februar 2021
  • Her er de nye trailerne vist under Super Bowl 2021
    TRAILER8. februar 2021
  • Bond-filmen skal nå kinolanseres den siste dagen i september 2021
    FILMLANSERING26. februar 2021
  • Trailer: Luca
    TRAILER26. februar 2021
  • Paramount+ vil koste 69 kroner
    VOD (KLIKKEFILM)25. februar 2021
  • Nå krymper også Paramount kinovinduet
    FILMLANSERING25. februar 2021
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge
    John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Avatar
    Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Film er lønnsomt for Elkjøp
Skriver videobutikkenes historie