• Nyheter
  • Anmeldelser
  • Leder
  • Konkurranser
  • SPONSEDE FILMOMTALER
  • Om oss
  • Kontakt
VIDEOMAGASINET
  • Nyheter
  • Anmeldelser
    • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    • Anmeldelse: Julenissens datter (Blu-ray)
    • Anmeldelse: Hjem til jul: sesong 2
    • Anmeldelse: Mulan (Disney+)
    • Anmeldelse: Mank (VOD, Netflix)
  • Leder
    • Du er ikke lat eller dum om du ser på Netflix
    • Derfor har jeg tro på UHD-formatet
    • Øyenvitne til bransjeforandringer
    • Derfor er fysisk video best
    • Fysisk video fortsatt mange steder
  • Konkurranser
    • Konkurranse: Miss Peregrines Home For Peculiar Children
    • En absolutt fabelaktig konkurranse!
    • Vi introduserer et nytt menypunkt: KONKURRANSER
  • SPONSEDE FILMOMTALER
    • Filmomtale: Black Butterfly
    • Filmomtale: Gjengangere
  • Om oss
  • Kontakt
  • RSS

FILMDISTRIBUSJON

Wonder Woman 1984 først på norske kinoer i 2021

Gal Gadot som Wonder Woman i filmen Wonder Woman 1984.
Wonder Woman 1984 først på norske kinoer i 2021
John Berge
John Berge
2. desember 2020

Wonder Woman 1984 blir lansert på kino i Norge, men ikke før i 2021.

SF Studios har satt kinopremieredatoen til 15. januar 2021.

Variety meldte tidligere at i internasjonale markeder, hvor HBO Max ikke er lansert – eksempelvis Norge – kan filmen få kinopremiere allerede fra 16. desember.

(Artikkelen fortsetter nedenfor):

Les mer om dette her:

Wonder Woman 1984 lanseres samtidig på strømming og kino i USA

Ifølge kilder i kinobransjen er det frykt for at koronarestriksjonene som Oslo kommune, og flere nabokommuner, har innført vil vedvare. I Oslo ble det innført en såkalt sosial nedstengning fra 10. november. Disse tiltakene varte ut måneden, og ble deretter videreført til 14. desember. Hva som skjer etter det vet ingen i skrivende stund.

– Det er synd, sier Arild Kalkvik, om utsettelsen. – Men forståelig.

Kalkvik er styreleder i kinoenes bransjeorganisasjon, Film & Kino, og direktør i Trondheim kino.

Atle Ellingsen er distribusjonsansvarlig hos SF Studios Norge. Foto: John Berge, Kinomagasinet.no ©

Atle Ellingsen, distribusjonsansvarlig hos SF Studios, sier til kinobransjen fagblad at det rett og slett er for kort tid til å få i gang en omfattende markedsføringskampanje for å kunne holde den planlagte lanseringsdatoen, 25. desember.

– Vi vet ennå ikke om Oslo-kinoene åpner før jul, da er det for kort tid å få kampanjen på plass til jul. Slike ting må bestilles lang tid i forveien. Men Roald Dahls Heksene lot seg flytte, og derfor flyttet vi også Roald Dahls Heksene fra 11. til 25. desember.

– Hvordan reagerer kinokundene deres?

– Det er veldig stor forståelse for situasjonen. De skjønner det er umulig når Oslo og Bergen har de restriksjonene, og deler av Viken. Da mangler 30-40 % av markedet. Da skjønner alle at du ikke kan slippe film. Jeg tror Heksene kan gjøre det veldig bra i Norge. Mange har et forhold til boken og den gamle filmene, så jeg tror det blir en positiv overraskelse på kino. Men man skal ikke ta med seksåringen på den, den er for skummel. Vi tilbyr kinoene den både i dubbet og i riginalversjon, så blir det opp til kinoene og programmere begge versjon.

Julefilmerstatter fra SF Studios for Wonder Woman 1984 blir Roald Dahls Heksene.

Kinoer over hele landet preges av Oslo & omegn-situasjonen, da mange filmdistributører kansellerte sine november- og desemberlanseringer. Det var lite kinofilmer fra før av – og så ble det enda færre å velge i mellom.

– Vi merker at de filmene som lanseres ikke har det markedsføringstrykket som de normalt ville hatt. Og når kinoene i Oslo er stengt så er nasjonale media mindre opptatt av kino enn når det er åpent, mener Arild Kalkvik.

– Vi ser at effekten av at filmer er sluppet på strømming i andre land får effekt på kinobesøket i Norge. Når det er sagt er vi glad for å få muligheten til å vise Wonder Woman 1984 på kino, selv om vi gjerne skulle vist den til jul. Det er et verre alternativ at filmer går rett på strømmetjenester, sier Kalkvik.

Nå gleder Kalkvik og resten av kinobransjen seg over at i alle fall én storfilm får desemberpremiere, nemlig den norske Den største forbrytelsen.

Distributør Nordisk Film Distribusjon har meddelt overfor kinokundene sine at de vil tilby filmen som lovt for premiere 25. desember (1. juledag). Kulturrådet har tildelt nærmere 20 millioner kroner i stimuleringstøtte til filmprosjektet.

Excited to announce that #WW84 will be the first film on HBO Max available in 4K Ultra HD, HDR 10, Dolby Vision AND Dolby Atmos! Can’t wait. IN THEATERS on Dec. 25th and exclusively streaming in the US on @hbomax. PLEASE find the biggest and highest quality screen you can!! pic.twitter.com/wNREvcTUjB

— Patty Jenkins (@PattyJenks) December 1, 2020

Relaterte sakerForsiden
Kommentarer:
Klikk for å legge til en kommentar
FILMDISTRIBUSJON
2. desember 2020
John Berge
John Berge @https://twitter.com/johnberge https://facebook.com/john.berge

Redaktør og daglig leder i JB Forlag.

Relaterte sakerForsiden

Siste saker fra FILMDISTRIBUSJON

Ny filmfaktabok om Flash Gordon-filmen fra 1980

John Berge26. august 2020
Les mer

Strøm av Studio Ghibli-filmer til Netflix

Matias Kjølstad22. januar 2020
Les mer

Mowgli droppes fra kino – blir i stedet Netflix-film

John Berge31. juli 2018
Les mer
VIDEOMAGASINET

VIDEOMAGASINET.no er et produkt fra JB Forlag, Halfdan Kjerulfsvei 6A, 1410 KOLBOTN.

Redaktør: John Berge • Tlf. 975 99 007

I redaksjonen: Jøran Mjelde.

Design: Per Mork • Tlf. 411 43 640

VIDEOMAGASINET.no følger Vær Varsom-plakatens regler for god presseskikk. Alt innhold er copyrightbeskyttet og kan ikke gjengis uten tillatelse.

© 2013-2020 JB Forlag. VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013 og er en videreføring av RELEASE.no, som John Berge drev fra 26.10.2002 til 31.12.2012.

Siste nyheter

  • SF Studios startet 2021 med fyldig videomeny
    KJØPEFILM22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Hisense med ny TriChroma-laser TV
    HJEMMEKINO21. januar 2021
  • Paramount+ til Norge 25. mars 2021
    VOD (KLIKKEFILM)21. januar 2021

Stikkord sky

Blu-ray Forsiden DVD Kino VOD Teknologi Blu-ray 3D Video UHD Anmeldelse Netflix fremhevet Trailer Film Disney Filmtips action Marvel 4K Serietips skrekk star wars Musikk strømming Serie dc superhelt eventyr thriller spenning

© 2013-2020 JB Forlag. Hurra, vi har drevet i over sju år nå! VIDEOMAGASINET startet 6. januar 2013.

Scroll for more
Tap
  • Populært

  • Siste

  • Kommentarer

  • Anmeldelse: Cobra Kai Sesong 3
    ANMELDELSE10. januar 2021
  • 4K UHD og Blu-ray-året 2021 kan bli det beste på årevis
    4K UHD30. desember 2020
  • Hjemmekinotrender for 2021
    HJEMMEKINO28. desember 2020
  • Hemmakväll sluttet med leiefilm. Men kjøpefilmene får forbli, inntil videre.
    VIDEOBRANSJEN6. januar 2021
  • SF Studios startet 2021 med fyldig videomeny
    KJØPEFILM22. januar 2021
  • Da er det offisielt: Den 25. offisielle James Bond-filmen er utsatt for fjerde gang.
    KORONAVIRUSET22. januar 2021
  • Hisense med ny TriChroma-laser TV
    HJEMMEKINO21. januar 2021
  • Paramount+ til Norge 25. mars 2021
    VOD (KLIKKEFILM)21. januar 2021
  • norske tv serier på dvd – My Blog says:

    […] 10.000 av ny norsk TV–serie – VIDEOMAGASINET […]

  • Blogg 3 – Publisering av åndsverk i digitale medier. – Eivind Lohndal says:

    […] Foto: videomagasinet.no […]

  • John Berge
    John Berge says:

    Man bestemmer jo selv om man vil skru på varmen,…

  • Avatar
    Jens Bonde says:

    Skal man sitte å svette i ræva på kino da?…

Sidebanner 2

Kommende arrangementer

Det er ingen kommende events på dette tidspunktet.

Facebook

Sidebanner 3

Sidebanner 4

Sidebanner 5

Ny filmfaktabok om Flash Gordon-filmen fra 1980